4 duben 2023
Ústav molekulární genetiky AV ČR (Vídeňská 1083, 140 20 Praha 4)

Softwarová architektura a její dopady na provoz

Trvání 9:00 – 17:30
Kapacita 290
Cena 4.900 * CZK
Řečníci 5

Log

19.12.2022 10:01 - Spustili jsme registrace na konferenci

21.12.2022 09:50 - Ve dnech 22., 23., 27., 30. a 31. je tým Datascriptu na dovolené. Potvrzení o registraci v těchto dnech obdržíte nejpozději 2.1.2023. Děkujeme za pochopení.

12.01.2023 13:22 - Dámy a pánové, ke dnešnímu dni máme k dispozici ještě necelou polovinu lístků.

30.01.2023 09:20 - Je poslední lednové pondělí  a k dispozici je 15 volných vstupenek.

21.02.2023 15:01 - Konference je z důvodu vašeho většího zájmu přemístěna do Ústavu molekulární genetiky v Praze Krči (cca 2km od původníhu místa konání akce).

21.02.2023 15:02 - K dispozici je aktuálně dalších cca 100 volných míst.

06.03.2023 12:20 - Je první březnové pondělí a během posledních 14 dní nám z navýšených 100 míst, zbývá jen 35 volných vstupenek.

31.03.2023 08:26 - Konfence je VYPRODANÁ. Děkujeme za pochopení.

Info

* Cena konference je uvedena bez DPH

Získejte Wild Cards na 62. a 151. židli a užijte si konferenci zdarma (pozice se počítá dle došlých registrací).

Občerstvení - pokud potřebujete zajistit bezlepkové občerstvení, prosíme uveďte to do "Poznámky" v registračním formuláři. Rádi Vám jídlo na jméno zajistíme.

Změna programu a místa konání konference je vyhrazena.

Konference se bude konat prezenčně

Program

08:1509:00
Snídaně
09:0010:00
Evoluce microservices: Od naivní implementace po reaktivní mikroslužby.
10:0010:30
Přestávka
10:3011:30
Jak čelit výzvám při provozování hybridní infrastruktury
11:3012:30
Oběd
12:3013:30
Hexagonální architektura a proč o ní vědět
13:3014:00
Přestávka
14:0015:00
Zpátky na stromy pomocí Domain Driven Design
15:0015:30
Přestávka
15:3016:30
Vrstvená architektura: výkonné a udržitelné webové aplikace
16:3017:30
Panelová diskuse
09:00 – 10:00

Evoluce microservices: Od naivní implementace po reaktivní mikroslužby.

V posledních několika letech vidíme masivní vzestup popularity mikroslužeb. Během svých přednášek a konzultací jsem pomáhal implementovat mikroslužby v mnoha společnostech a byl svědkem různých implementací.

V první části přednášky Vás provedu evolucí architektury microservices. Seznámíme se s výhodami a nevýhodami každé jednotlivé generace a s tím, jaký technology stack je pro každou generaci typický.

Ve druhé části přednášky si pak povíme něco o vztahu architektury, organizační struktury a (ne)efektivního řízení vývoje software. Ukážeme si několik různých modelů organizační struktury, jejich přístupů k řízení vývoje (nejen) mikroslužeb a schopnosti doručovat software rychle, efektivně a bez vysokého technického dluhu.

 

Evoluce microservices

  • Naivní microservices
  • Event driven microservices
  • Reactive microservices

Řízení vývoje

  • Organizační struktura pro monolitické systémy
  • Organizační struktura pro distribuované systémy
  • Procesy pro (ne)efektivní vývoj
Jindra Kubát

Jindra Kubát

Head of Digital Engineering, Vodafone

Jindra začal svou kariéru jako vývojář v malém startupu před 18 lety. Deset let pracoval v MALLu, z toho pět let jako vedoucí vývoje. Zažil tři prodeje a tři organizační změny v rámci jedné firmy. Tři roky řídil vývoj v Komerční Bance, kde měl na starosti 180 teamů ve 14 business doménách. Podporoval budování DevOps kultury a zásadní změny v řízení vývoje software. Od listopadu 2022 má na starosti technologickou část digitalizace Vodafone.

LinkedIN

10:30 – 11:30

Jak čelit výzvám při provozování hybridní infrastruktury

Provozovat je dnes možné jakýkoliv software a v zásadě nezáleží na jeho softwarové ani hardwarové architektuře, ale rozdílné přístupy mají naprosto odlišné personální a finanční důsledky. V některých případech je vhodné držet se osvědčených návrhových vzorů a v jiných je naopak vhodné pravidla s úsměvem ignorovat. Vyvážení návrhu architektury a využití vhodné infrastruktury, on-prem či cloudové, je každodenní otázka a důvod k přemýšlení.

V přednášce vám ukážeme platformu pro propojení starého a nového světa, kterou provozujeme pro interní backendové služby a zákaznickou infrastrukturu. Nejzajímavější a jednoznačně nejkritičtější část platformy je její provoz a plánovaní dalšího rozšiřování. Architektonická rozhodnutí mají vždy důsledky (a často generují problémy) v rámci provozu a nezřídka ovlivňují práci ostatních týmů. Ukážeme vám, jaké jsou úskalí provozu F5 Distributed cloud a jakým způsobem návrh softwarové architektury ovlivňuje její provoz.

Druhá část přednášky se zabývá organizačně-technickým pohledem na provoz SaaS platformy, protože souboj priorit mezi finančním, technickým, a obchodním pohledem je každodenní výzva. Neméně důležitý je také návrh infrastruktury a její rozdělení mezi public cloud, vlastní Kubernetes instalace na fyzické i virtuální stroje. Návrhem infrastruktury to nekončí, protože je potřeba naplánovat i síťování v rámci hybridního prostředí, nastavit procesy pro údržbu a aktualizaci jednotlivých komponent a také neustále optimalizovat deployment z finančního pohledu.

Přednáška se soustředí především na praktické příklady a zkušenosti (samozřejmě i chyby) týkající se provozu naší platformy, která v současné době spravuje 23 on-prem interních lokalit a 2424 zákaznických Kubernetes nodů.

Jakub Pavlík

Jakub Pavlík

Sr. Director Engineering F5

Jakub působí v F5 jako Sr. Director of Engineering, kam se dostal jako součást akvizice společnosti Volterra. Je zodpovědný za provoz Volterra Edge platformy v rámci F5. Společně se svým týmem působí na poli globálních cloudvých platforem již přes 8 let. Je také spoluzakladatel a bývalý CTO společnosti tcp cloud a.s. (v roce 2016 koupena společností Mirantis).

LinkedIN

12:30 – 13:30

Hexagonální architektura a proč o ní vědět

Setkáváme se s aplikacemi, které jsou postavené čistě v základních strukturách MVC. Pokud je doména aplikace složitější, tak se většina programátorů snaží tvořit svoje vrstvy tak, jak nejlépe umí. Časem se přirozeně tým mění i jeho přístup a původní myšlenky se vytrácejí. Vzniká technický dluh.

Hexagonální architektura nám ukáže možnost řešení těchto struktur. Pomůže nám definovat porty a ukážeme si, jak takové porty stavět. Pokusíme se definovat doménu a okolní prostředí aplikace. Zároveň si povíme o spojení s Domain driven design a jak mít v aplikaci více domén vedle sebe.

 

Architektura

  • Historie
  • Proč Hexagon
  • Teorie portů
  • Business logika a DDD

Příklady z praxe

  • Stavění portů
  • Hexagon a MVC
  • Provozování více Hexagonů v jedné aplikaci
Pavel Mátl

Pavel Mátl

CTO, Inventoro

Pavel je aktualně CTO ve společnosti Inventoro, kde staví platformu pro optimalizaci skladových zásob. S Hexagonální architekturou se seznámil již před 5 lety a od té doby ji rád používá tam, kde mu dává smysl. Zárověň je propagátorem myšlenky “Architekta do každého startupu” :)

LinkedIN

14:00 – 15:00

Zpátky na stromy pomocí Domain Driven Design

Technologie vznikají a zase zanikají. Někdy se hodí více relační databáze, někdy zase dokumentová. Netvořme systémy, které jsou závislé na externích technologiích. Soustřeďme se na jádro problému, proč daný systém vzniká a co řeší za problém. Technologie jsou jen implementační detail.

Představíme si základní koncepty Domain Driven Designu. Kdy je vhodné (ne)uvažovat o jeho implementace a jak nám může pomoci lépe propojit a nastavit spolupráci mezi vývojem a businessem pomocí unifikovaného a správného pojmenování.

 

  • Úvod do Domain Driven Design
  • Základní koncepty - Ubiquitous Language, Bounded Context, Context Mapping,…
  • Význam a smysl termínů - Aggregate, Entity, Value Object, Domain Service,…
  • Kam s business a validační logikou
  • Kdy se DDD nehodí
Tomáš Jurásek

Tomáš Jurásek

Software Architect & Developer

Tomáš se zabývá návrhem a tvorbou distribuovaných systémů v .NET ekosystému. Ve volném čase školí, přednáší nebo staví dům - řemeslo jako řemeslo.

LinkedIN

15:30 – 16:30

Vrstvená architektura: výkonné a udržitelné webové aplikace

Začali jste kvůli výkonu škálovat svoje aplikace? Přepisovat je do mikroservisní (nebo jiné zrovna trendy) architektury a stejně to moc nepomohlo? Provozujete aplikace pro více klientů a váš technický dluh kulminuje k nekonečnu? Rostou vám exponencionálně náklady na provoz, údržbu i vývoj s lineárním růstem klientů? Zkusíme se společně podívat na to, jak z toho ven. Udržitelnost a odolnost aplikací začíná u jejich architektury.

Nejdříve se podíváme na nejrozšířenější paterny v softwarové architektuře webových aplikací, porovnáme je mezi sebou z pohledu udržitelnosti, škálovatelnosti a rozšiřitelnosti.

Následně si ukážeme, jak může vypadat architektura aplikace, která bude dlouhodobě udržitelná - a to i když se mění business okolo, nebo třeba chcete mít všechno v mikroservisách, protože vás to baví.

 

Obecně

  • Architektonické paterny
  • Udržitelnost a rozšiřitelnost aplikace a jak to změřit
  • Boj proti technickému dluhu
  • Škálování, hybridní cloudy, cloud-native, on-premise

Vrstvená architektura

  • Separace vrstev
  • Focus na výkon
  • Odolnost – durabilní aplikace nejsou sci-fi
  • Multilevel caching, event dispatching..
  • ….
Jiří Riedl

Jiří Riedl

Freelance Software architect

Jiří začal programovat ve 12ti letech, kdy svému bratrovi chtěl tenkrát ještě lineární a ne přiliž sofistikovanou šifrou, napsanou v Pascalu, znepříjemnit používání společného počítače. Pak se přes C++, Javu a PHP dostal k softwaru, který například řídil prodeje virtuálních vstupenek, elektronických knih, hledal studentům praxe,  nebo podporoval prodej u největšího slovenského telefonního operátora. Pak dostal k projektům a startupům z oblasti Fintech a to od České republiky po Vietnam. Poslední dekádu mají projekty kterým pomáhá jedno společné – udržitelnost. Ať už jste start-up, co se transformuje ve firmu, nebo máte miliardové produkty posledních 10let, zodpovědný přístup k architektuře vás nemine – a od toho je tu Jiří.

LinkedIN

16:30 – 17:30

Panelová diskuse

Na konec věříme přínosného dne plného praktických informací si speakeři vyžádali zařadit panelovou diskusi.

Registrační formulář

* Povinné pole

Proč se přijít podívat?

  • Máme pro Vás připravené praktické pohledy na softwarovou architekturu.
  • Ukážeme Vám evoluci implementace mikroservisní architektury na základě praxe.
  • Projdeme si návrhy systémů cloud a on-prem architektury s ohledem na dopady provozování.
  • Představíme Vám kocept Domain Driven Designu a doporučení kam ho napasovat.
  • Vysvětlíme Vám kdy, jak, k čemu a proč využít hexagonální architekturu. 
  • Dozvíte se nejrozšířenější softwarové patterny u webových aplikací s ohledem na udržitelnost.

Storno podmínky

Registrace na konferenci je závazná a její storno je možné "bezplatně" pouze písemnou formou prostřednictvím e-mailu a to nejpozději 14 kalendářních dní před zahájením konference.

Odstoupí-li/stornuje-li účastník konference registraci v termínu kratším než 14 kalendářních dní před zahájením konference, vyhrazuje si organizátor vůči účastníkovi právo na zaplacení storno poplatku v plné výši hodnoty vstupenky.

Děkujeme za pochopení

Jak se k nám dostanete

Ústav molekulární genetiky AV ČR, v. v. i. naleznete na adrese Vídeňská 1083, Praha 4

Nejrychleji z centra Prahy: Metrem do stanice Kačerov (trasa C). Pak autobusem č. 183 na zastávku Ústavy Akademie věd (8 min.). Potom přes vrátnici do areálu (max. 5 minut chůze).

Autem

Sjezd z Jižní spojky směr Jesenice na Vídeňskou ulici. Na světelné křižovatce Vídeňské ul. s ulicí Zálesí jeďte rovně směrem na Jesenici. Na příští světelné křižovatce s ulicemi Jalodvorská a K Zelené louce minete novostavbu IKEM. Na následující křižovatce odbočte vpravo a přijedete k bráně ústavu. 

Parkovat můžete v rámci konference zdarma na vyhrazeném travnatém parkovišti cca 100m od kongresového sálu v prostoru ústavu (kapacita cca 100 míst) a vše bude značeno.

Bus

Kačerov autobusová linka 138 -> Ústavy Akademie věd (přímá linka).

Tram

Tento oblíbený spoj není k dispozici.

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace